+905327449459

Sosyal Medyada Biz}

SMS-SMMS Medikal Kumaşlar

SMS-SMMS Medikal Kumaşlar

SMS ve SMMS Medikal kumaşlar sektörde geniş ürün yelpazesi ve değişik çözümler üreten farklı ürün seçenekleri bulunmaktadır. Medikal kumaşlar, sms ve smms ürünlerin hammadeleri medikal sektörlerde market innovasyon lideri olarak kullanılmaktadır. Tek kullanımlık (disposable) örtü ve önlük grupları için spunbond nonwoven, film ve lamineli ürünler tercih edilmektedir.

Üretilen spunbond nonwoven ürünler; tek kullanımlık önlükler, ziyaretçi önlükleri, boneler, galoş üretimi, 2 katlı ve 3 katlı maske üretiminde kullanılmaktadır.

Tek kullanımlık (disposable) örtü grupları için özel olarak tasarlanmış Spunsuper54 (spunbond biflex) ve Spunsuper63 (spunbond triplex) ten üretilmiş medikal ürünler ise ameliyathanelerde tek kullanımlık örtü/kompres için tercih edilmektedir.

su geçirmez sms ve smms

su geçirmez sms ve smms

Bunların yanı sıra Viscose Biflex ve Viscose triplex bariyer ve nefes alabilir film lamineli ve A+ segment için medikal lamineli ürünler bulunmaktadır. Cerrahi kumaşlar ile ilgili standart EN 13795 ve AAMI tarafından belirlenmektedir. Bu standarda göre örtüler sınıflarına göre ayrılır ve her bir sınıfın minimum gereksinimleri belirlenmiştir. Yüksek performans ürünler ve 4. seviye viral bariyer ürünler en yüksek korumayı sağlamaktadırlar.   Cerrahi kumaşlar; hastaları ve sağlık personellerini karşılıklı enfeksiyon risklerinden korumaktadır.

Neden tek kullanımlık örtü ve önlükler?

Avrupa birliği müktesebatı EN 13795 standartları belirlemekte olup; re-usable/kompres ya da cerrahi örtü kumaşı olarak bilinen pamuklu kumaşlar; belirtilen standartları karşılayamamaktadır. Avrupa`da çoğu ülkede 2 saati geçen ameliyatlarda EN 13795 standartlarını karşılayan kumaşların kullanılması yasa ile zorunlu hale getirilmiştir. Cerrahi giysiler, kişisel korunma ekipmanı olarak, virüslerin hastalara geçişini ve sağlık personelinin özellikle kan yoluyla geçen patojenlere maruz kalmasını en aza indirmek amacıyla kullanılan, steril ve steril olmayan alanlar arasında engel oluşturup, enfeksiyonları önlemek üzere tasarlanmış olan giysilerdir.   Ameliyat koşullarında kullanılan hasta örtüleri, cerrahi alan infeksiyonlarının gelişiminde etken olabilecek bakterilere karşı bariyer özellik göstermesi ana amacını taşımaktadır. Bu yolla steril alan sürdürülebilir özelliğini korumakta, özellikle cerrahi süresiyle orantılı infekte olma riski en aza indirilebilmektedir. Hasta örtüleri kullanımı için bu ana şart ve ameliyat koşulları göz önüne alındığında şu özellikler olmazsa olmaz kurallar içerisinde bulunur.

Tek kullanımlık ürünler bahsedilen özellikleri; çok kullanımlık ürünlere çok daha ustun şekilde sonuç vermektedir. Bu çerçevede Ameliyatlarda kullanılmakta olan cerrahi örtü setleri, son yıllarda birçok sağlık kurumu tarafından tek kullanımlık olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Ameliyathanelerde kullanılan cerrahi giysiler enfeksiyon riski oluşturan partiküllere karsı bariyer görevi görmektedir. Tek kullanımlık cerrahi örtü kumaşları yurt içinde son 10 sene içinde yaygınlaşmaya başlamış olsa dahi, cerrahi operasyonlarda kullanım oranları %7-8 seviyelerinin üzerine çıkamamıştır. Kamuda kullanım oranlar ne yazık ki çok düşük oranlardadır. Tek kullanımlık kumaşların, çok kullanımlık cerrahi örtülere nazaran bariyer özelliği olduğu ve kullanıp atıldığından dolayı hastane enfeksiyonu oluşumunda önleyici etkisi bulunmaktadır. Çeşitli kurumlar tarafından Türkiye`deki hastanelerde cerrahi müdahale sonrası enfeksiyon oranları çalışmaları yapılmaktadır. Bunun yanında DAS gibi örnek sempozyumlar düzenlenmektedir.

SMS – SMMS kumaşların tercih sebebi

Özet olarak 2 saati geçen ameliyatlarda tek kullanımlık cerrahi kumaş kullanılması tavsiye edilmekte olup; Amerika, Almanya, Fransa, İspanya, Portekiz, Japonya gibi ülkelerde 2 saati geçen operasyonlarda %70 in üzerindedir. Çok kullanımlık kumaşların, tek kullanımlık kumaşlar ile karşılaştırıldığında sayısız dezavantajı vardır. Bunlara örnek verecek olur isek; bariyer özelliğinin olmayışı ve dolayısı ile enfeksiyon kapma oranının artması, linting- döküntü yapması, hatalı yıkama ve sterilizasyon sonrası oluşacak enfeksiyon risklerin artışı, alerji yapabilme riski, termal ve kinetik konforun sağlanmaması vb…

Tek kullanımlık cerrahi örtü kumaşlar avantajları ise; iyi bariyer oluşturması, tüylenme ve havlanma yapmayışı, antisatik ve alevlenmeye karşı geciktirici oluşları, hafif ve kullanım kolaylığı oluşu, emici özelliği sayesinde sıvıların toplanması vb…

Daha önceden bahsedildiği üzere EN 13795 Avrupa normlarına göre cerrahi kumaş kriterleri kanun ile gerekli seviyelerde ayrılmış ve kullanım alanına göre belirlenmiştir.

İdeal Cerrahi Örtünün Özellikleri Nedir?

 • Bariyer özelliği ile sıvılara dirençli olmalı,
 • Neme ve bakteriyel penetrasyona dirençli olmalı,
 • Delinme, yırtılma ve aşınmaya dirençli olmalı,
 • Tüy, hava ve toz bırakmamalı,
 • Antistatik ve aleve dirençli olmalı,
 • Toksik maddelerden arındırılmış olmalı,
 • Küçük gözenekli ve sıkı dokunmuş olmalı,
 • Vücut sıcaklığını korumalı,
 • Sterilizasyon süreçleri ile uyumlu olmalı,
 • Ergonomik olmalı, ebat ve pozisyonlara uygun olmalı,
 • Maliyet ve yarar oranı pozitif olmalı.
 • Tek kullanımlık dokusuz yüzey cerrahi operasyon giysilerinin, üretimden son kullanıcısına ulaşmasına kadar geçen tüm işlemler göz önüne alındığında, her bakımdan çok kullanımlık ürünlerden daha güvenilir, daha sağlıklı, daha ucuz ve çevreye çok daha az zararlı olduğu görülmektedir.
12 Haziran 2020
435 kez görüntülendi
Hemen Ara
çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları